Cricket Schedule

ICC Cricket World Cup Qualifier 2018 schedule announced

ICC Cricket World Cup Qualifier 2018 schedule announced

The announcement marks 500 days to the ICC’s pinnacle 50-over tournament, which will be staged in the United Kingdom from 30 May to 15 July.

Queen’s Sports Club and Bulawayo Athletic Club in Bulawayo, Harare Sports Club and Old Hararians Sports Club in Harare and Kwekwe Sports Club, Kwekwe, will share 34 matches between them from 4 to 25 March, with Harare Sports Club staging the final.

ICC Chief Executive David Richardson said: “This will undoubtedly be a competitive and hard fought tournament with two tickets for the ICC Cricket World Cup up for grabs as well as ODI status. Seeing four Full Member sides up against our best Associate Member teams who have progressed through qualification will make for some exciting cricket.

“This is the conclusion of a four-year qualification process that began with regional events and progressed through to the global World Cricket League. There is a huge amount at stake for all ten teams battling it out for the remaining two spots at the ICC Cricket World Cup.”




Groups:

Group A: Windies (A1); Ireland (A2); Netherlands (A3); Papua New Guinea (A4); ICC World Cricket League Division 2 (WCL Div.2) winner (A5)

Group B: Afghanistan (B1); Zimbabwe (B2); Scotland (B3); Hong Kong (B4); ICC World Cricket League Division 2 (WCL Div.2) runners-up (B5)

Fixtures (warm-up matches):

Tuesday, 27 February – Afghanistan v Windies, Harare Sports Club (HSC); Hong Kong v Netherlands, Old Hararians (OH); WCL Div.2 (winner) v WCL Div.2 (runners-up), Kwekwe (KK); Zimbabwe v Ireland, Queen’s Sports Club (QSC); Scotland v PNG, Bulawayo Athletic Club (BAC)

Thursday, 1 March – WCL Div.2 (winners) v Windies, Harare Sports Club (HSC); Afghanistan v Netherlands, Old Hararians (OH); Hong Kong v WCL Div.2 (runners-up), Kwekwe (KK); Scotland v Ireland, Queen’s Sports Club (QSC); Zimbabwe v PNG, Bulawayo Athletic Club (BAC)

Tournament Proper (first round):

Sunday, 4 March – PNG v WCL Div.2 winner, HSC; Ireland v Netherlands, OH; Zimbabwe v WCL Div.2 (runners-up), Queens Sports Club (QSC); Afghanistan v Scotland, BAC

Tuesday, 6 March – PNG v Ireland, HSC; Windies v WCL Div.2 (winner), OH; Zimbabwe v Afghanistan, QSC; Scotland v Hong Kong, BAC

Thursday, 8 March – Netherlands v WCL Div.2 (winner), HSC; Windies v PNG, OH; Scotland v WCL Div.2 (runners-up), QSC; Afghanistan v Hong Kong, BAC

Saturday, 10 March – Windies v Ireland, HSC; PNG v Netherlands, OH; Zimbabwe v Hong Kong, QSC; Afghanistan v WCL Div.2 (runners-up), BAC

Monday, 12 March – Windies v Netherlands, HSC; Ireland v WCL Div.2 (winners), OH; Hong Kong v WCL Div.2 (runners-up), QSC; Zimbabwe v Scotland, BAC

 

Super Sixes

Thursday, 15 March – A1 v B1, HSC; A3 v B3, QSC; A5 v B4 (play-off), OH; A4 v B5 (play-off), KK

Friday, 16 March – A2 v B2, HSC

Saturday, 17 March – 9th/10th position play-off, OH; 7th/8th position play-off, KK

Sunday, 18 March – A2 v B3, HSC

Monday, 19 March – A1 v B2, HSC

Tuesday, 20 March – A3 v B1, HSC

Thursday, 22 March – A1 v B3, HSC; A3 v B2, OH

Friday, 23 March – A2 v B1, HSC

Sunday, 25 March – FINAL, HSC

Via

Click to comment

Most Popular

To Top